piątek, 2 stycznia 2009

Szmaragd


Nazwa minerału wywodzi się z języka greckiego smaragdos i oznacza po prostu „zielony kamień".

Jako kamień bogini Wenus szmaragd przede wszystkim przynosi szczęście zakochanym. W starej tradycji do wyrobu amuletów miłosnych używano szmaragdów. Należy jednak pamiętać o pewnym znaczącym szczególe. Jeżeli szmaragd jest podarowany jako wyraz głębokiej miłości, która później zostanie zaprzepaszczona, to traci swój pierwotny połysk, staje się matowy, a właścicielowi grożą zaburzenia psychiczne. Typową ilustracją tych słów są dzieje Grigorija Orłowa, ukochanego Katarzyny Wielkiej. W okresie rozkwitu ich miłości Katarzyna podarowała Orłowowi 20-to karatowy szmaragd, otoczony brylantami z wygrawerowanym na nim jej portretem. Nieco później Orłow zrewanżował się ofiarowując carycy czwarty do wielkości brylant na świecie - 193 karatowy klejnot został osadzony w berle carskim. Jednakże miłość Katarzyny trwała krótko. Jak wiemy z historii, caryca miała wielu kochanków, w tym także braci Orłowa. Grigorij Orłow szukał zapomnienia w wystawnym życiu, licznych ekstrawagancjach, nie znalazł już szczęścia w miłości, a pod koniec życia była niespełna rozumu".

Szmaragd jest kamieniem św. Jana Apostoła. Ci którzy noszą jego imię, a na palcu mają szmaragd, nienależnie od posiadanego znaku zodiaku, nie powinni mieć kłopotów materialnych. W tradycji chrześcijańskiej szmaragd stał się kamieniem papieskim, symbolem nieśmiertelności duszy, wiary i nadziei. Nie należy jednak zapominać, ze według okultystów szmaragd zdobi również koronę Lucyfera.

Tak czy inaczej, kamieniowi temu można przypisać ogromne moce magiczne. Miedzy innymi przejawia się to we właściwościach uzdrawiających szmaragdu. Jubilerzy szlifujący kamienie doskonale wiedzą o tym, że podczas szlifowania szmaragdu oczy nie tylko się nie męczą, ale odpoczywają. O leczeniu oczu szmaragdem doskonale wiedział już Neron i energią wielkiego szmaragdu leczył swoją krótkowzroczność, używając go jednocześnie jako szkła powiększającego, choć do tego celu na pewno lepszy byłby przeźroczysty kwarc - kryształ górski.

Źródło: http://www.stronanormana.republika.pl/szczesliwe_kamienie.htm

Brak komentarzy: